Jakou cestou se vydáme ?

5. 06. 2019 10:19:27
Demonstrace proti Babišově vládě je organizována jako přes kopírák podle listopadových událostí roku 1989. Tenkrát šlo o to, přejít na demokratické principy vedení státu, o svobodné volby. O co jde nyní? O protest bez programu ?

Myslím si, že jsme se už asi v téhle republice zbláznili. Jde se zase demonstrovat. Zbláznili se novináři, kteří jenom papouškují prohlášení některých politiků, analyzují, rozebírají, komentují, dávají své vlastní stanovisko, což je největší chyba každého novináře. Desítky tisíc občanů se nechají strhnout právě těmito politiky a novináři k davovému šílenství jen proto, aby si dokázali, že jsou angažovaní. Mnozí z toho mají takovou davovou zábavu, něco jako, když člověk jde na fotbal. Prostě podle hesla: „Kdo není s námi, je proti nám!“ A co z toho?

Volbami jsme určili vítěze voleb. Vznikla vládní koalice a prohrávající politici si vytvořili své opoziční uskupení. Karty jsou rozdány a může se vládnout. A tak by to mělo být až do dalších voleb, kdy občané opět rozdají karty. Všichni politici bez rozdílu by měli ctít zákony, které si mimochodem sami schválili. Všichni bez rozdílu by se měli starat o svou zem, o své občany, o blaho všech v této zemi. Především by se měli zabývat tím, co společnost potřebuje, a ne pomlouvat jedna strana druhou a hledat chyby mezi sebou, vlastně celé volební období především vést nenávistné soupeření mezi opozicí a koalicí a potřeby občanů a celé společnosti dávat tak trochu na vedlejší kolej.

Ale ani občané zřejmě nevědí, co vlastně chtějí. Mnohdy jdou demonstrovat jen proto, že je k tomu vyzvala mediální kampaň, že demonstrace pomáhají organizovat lidé, kteří by také chtěli uspět v politice a zajistit si nějaké to teplé místečko na výsluní za podpory mnohých hašteřivých politiků, kteří to možná dělají jen proto, aby vyprovokovali občany k demonstraci proti svému politickému soupeři a dokázali si, jak jsou silní.

Demonstrace občanů jsou oprávněné. Jsou nástrojem demokratické společnosti. Ale je tu jedna velká chyba. Občané by měli demonstrovat především tehdy, když politici neplní své sliby, když zanedbávají společnost a o blaho občanů se moc nestarají. Ale demonstrace proto, aby jedna politická garnitura nahradila jinou? To je holý nesmysl. To je spíš vyvolaná davová psychóza plná nenávisti a s demokracií nemá nic společného. Taková davová psychóza bývá dost nebezpečná a víme dobře z historie, že vede mnohdy až k úplnému rozpadu společnosti. Nakonec o ovládání davu různými dobře financovanými nadacemi prostřednictvím k tomu vybraných politiků a vhodných organizátorů bylo mnoho napsáno. Bývá to většinou snaha velmocí světa ovládat jiné státy, na jejichž ekonomickém bohatství či politické poslušnosti, má daná velmoc zájem. To bylo v historii mnohokrát prokázáno, stejně tak jako dobře víme, že takové metody existují i v současné době. A pokud jde o to prošetřit podezření z protiprávních aktivit představitelů státu či úředníků, od toho jsou tady orgány činné v trestním řízení a těm je třeba směřovat potřebné informace.Je zcela zřejmé, že o podezření z protiprávního jednání představitelů státu ani tak moc nejde. jde spíše o zviditelnění určitého politického proudu, který dříve nebo později se bude muset přeměnit na politické hnutí či stranu a požádat o volební hlasy občanů.

Proto se ptám, nebylo by lepší, kdyby politici, kteří jsou námi placeni nevyvolávali záměrný politický boj postavený na konfrontaci mezi sebou v období mimo voleb? Neměli by se starat spíš o to, co společnost trápí, třeba bojovat mezi sebou o lepší životní podmínky svých občanů, o to, aby bylo dostatek levných, dostupných bytů, aby státní zakázky nebyly předražovány, aby potraviny byly cenově dostupné a naše zemědělství bylo soběstačné. Jde také o to, aby vzdělání na našich školách bylo organizováno v systému potřebném pro společnost, aby směřovalo k výchově a přípravě těch profesí, které společnost potřebuje, aby se urychlil proces obnovy trpícího životního prostředí, aby vedení obcí a měst a jejich úřady sloužily svým občanům a nehrály si na vládce města, výběrčí poplatků a pokut, aby byly prostě veřejnou službou stejně tak jako i ostatní úřady.

Je třeba zajistit dostupnou zdravotní péči pro všechny, aby zdravotnictví nebylo pouze obrovským komerčním byznysem, aby léky byly dostupné, aby si lidé mohli nechat ošetřit zuby na náklady pojišťoven v takovém rozsahu, v jakém chtějí a ne, že se u zubaře platí za jakési neměřitelné, nekontrolovatelné nadstandardy.

Prostě je toho moc, kvůli čemu bychom mohli na náměstích protestovat v duchu skutečné demokracie a tlačit politiky k větší aktivitě. Ale to se neděje. To se raději jedna skupina občanů nechá strhnout k politickému boji vyvolanému samotnými politiky a jejich příznivci a lidmi, kteří by se chtěli také dostat do dobře placená politická křesla a proto takové demonstrace organizují.

Pánbůh s námi. Řítíme se do chaosu. Tahle zem za těchto podmínek nebude vzkvétat.

Autor: Jaroslav Filip | středa 5.6.2019 10:19 | karma článku: 7.95 | přečteno: 94x

Další články blogera

Jaroslav Filip

První výlet dobrého čerta Bonifáce

Předvánoční čertovská pohádka pro dobrou pohodu. Vánoce jsou přede dveřmi a všude kolem nás panuje shon a čilý obchodní ruch. Jako bychom zapomněli, že právě Vánoce jsou mimo jiné především svátky klidu a pohody .

9.12.2018 v 17:27 | Karma článku: 10.02 | Přečteno: 230 | Diskuse

Jaroslav Filip

A co my voliči na současnou politiku ?

Uvažuji nahlas, jaká je současná česká politická scéna ?Jsou v čele naší společnosti zodpovědní lidé, kterým jde především o občana a blaho této země nebo vždy volíme jen podle zvyku, která strana je nám nejbližší ?

5.5.2017 v 16:38 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 637 | Diskuse

Jaroslav Filip

Dramaturgie televizních pořadů pod tíhou komerce dost hluboko klesá.

Marně přepínám televizní kanálya mnohdy nevycházím z údivu.Zejména komerční televize si s vysílacím plánem nedělají starosti. Jednotlivé projekty už snad levnější ani být nemohou.Ale za jakou cenu ?

27.1.2017 v 10:15 | Karma článku: 29.30 | Přečteno: 864 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Pavla Havlíková

VOX POPULI aneb kam až může zajít satira? Je možné hlásat, že Bůh je homosexuál?

Nevím, proč redaktoři Reflexu podněcují k nenávisti a hanobení křesťanství, zapomínaje že i pro muslimy je Ježíš jeden z proroků. Nedivím se, že západní civilizace jde do „kelu“ (přesněji tam kde záda již mají neslušný název)

14.8.2019 v 20:10 | Karma článku: 8.52 | Přečteno: 113 | Diskuse

Lukas Plachy

Proč už zase modelujete jen "na úspěch"...

Vážený pane Sedláčku, i když si Vás rád poslechnu či přečtu, nemohu se vždy zbavit dojmu, kterým jste mě tentokrát ve Vašem posledním příspěvku "praštil" přes nos tak, že jsem i v křesle před počítačem málem udělal salto (nazad).

10.8.2019 v 19:24 | Karma článku: 4.84 | Přečteno: 117 | Diskuse

Dana Šumová

Šrouby a matice..,,.

Poslední dobou je cítím docela často kolem sebe. A nejde jen o písničku současné populární skupiny Mandrage.

30.6.2019 v 21:57 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 450 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Jak moc lidi Babiš pobláznil? Bude další hladovka...?

Ve svém posledním blogu,který se nyní větrá v Hyde Parku jsem se zamýšlel nad tím, kam až obhajoba politika může některé zcela zaslepené lidi dostat. I za zloděje a lháře jsou někteří ochotni držet hladovku. Bude se to opakovat?

7.6.2019 v 17:31 | Karma článku: 21.03 | Přečteno: 645 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Bude paní Beata držet hladovka za Andreje stejně jako za Davida ?

Obdivovatelka vraha Guevary a kubánské revoluce má na správné chlapy opravdu čich. Vášnivě zde obhajuje Davida Ratha, Miloše Zemana i Andreje Babiše a nemá ani problém poskytnout jim své tělo.Tedy lépe řečeno část těla - žaludek.

7.6.2019 v 12:34 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 620 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 527

Jsem Jihočech, který sleduje, co se u nás děje, a chce zaujímat k různým věcem ve společnosti svá stanoviska.

Chci ale také čas od času nabídnout některé drobnosti z mé literární tvorby.

Je na vás, jak s mou nabídkou naložíte.

 Děkuji.

Najdete na iDNES.cz